informacje szczegółowe „Pierwszy Krok pod Żaglami”

Udział w ww. turnusie jest dostępny dla wszystkich pracowników Uczelni wraz z rodzinami (także z dziećmi powyżej 5 roku życia – na odpowiedzialność rodziców); nie są też wymagane jakiekolwiek umiejętności żeglarskie. Wczasy te będą miały charakter stacjonarny: noclegi w bazie PŁ w Rogantach, w ciągu dnia – pływanie po okolicznych jeziorach i praktyczne szkolenie żeglarskie. Baza żeglarska PŁ położona jest w pięknej okolicy na brzegu jez. Dargin (wspaniałe zachody słońca!) wśród łąk i pól, z dala od „cywilizacji” (do Giżycka 12 km przez pola, w tym 2,4 km drogą gruntową do najbliższej wsi). Nieopodal leży słynna Wyspa Kormoranów, ścisły rezerwat kormorana czarnego (z Rogant przy dobrej pogodzie 3 godziny pod żaglami w jedną stronę). Okolica zapewnia też wspaniałe warunki do wędkowania.

Pływania będą odbywać się na jachtach będących własnością PŁ. Są to łódki kabinowe, 5-6-cio osobowe, w dobrym stanie technicznym, w pełni przystosowane do pływania turystycznego i szkolenia (każdy jacht ma wygodne miejsca do spania, kuchenkę turystyczną, silnik przyczepny, kompletny, wymagany przepisami sprzęt ratunkowy). Kadrę obozu stanowią doświadczeni członkowie Klubu, posiadający wymagane przepisami uprawnienia do prowadzenia takich jachtów.

Sprzęt i wyposażenie, które dobrze jest posiadać:śpiwór, obuwie sportowe na jasnej gumowej podeszwie (trampki, tenisówki), kalosze, nieprzemakalne ubranie ochronne (bluza z kapturem + spodnie; może to być typowy sztormiak żeglarski, ale dobrze spisują się też tanie nieprzemakalne ubrania robocze dla pracowników budowlanych, dostępne np. w Makro, Tesco, Castoramie lub Praktikerze), okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy chroniące od słońca, odpowiednie, wygodne ubranie (zarówno na chłód, jak i na upał), stare rękawiczki skórzane lub lekkie rękawice robocze, ciepłe okrycie wierzchnie i ciepła czapeczka na głowę (sierpniowe noce pod gołym niebem mogą być chłodne, a dni wietrzne).

Warunki bytowe — jest miejsce do rozbicia własnego namiotu lub ustawienia przyczepy, awaryjnie miejsca do spania (bez pościeli) na łódkach. Na miejscu zagospodarowany, murowany hangar, w którym można gotować, przebywać w czasie złej pogody i prowadzić życie „towarzyskie. Do dyspozycji są gazowe kuchenki turystyczne i sprzęt kuchenny. Od trzech lat mamy sanitariaty, ciepłą wodę i prysznic.