O klubie

Klub Żeglarski został powołany jako sekcja żeglarska PTTK w czerwcu 1960 r. Czynnościami związanymi z organizacją klubu, uzyskaniem zgody władz uczelni, rejestracją w Polskim Związku Żeglarskim oraz organizacją szkolenia i pierwszego sezonu nawigacyjnego zajęła się grupa zapaleńców pod przewodnictwem pierwszego komandora klubu, Prof. Eligii Turskiej. Po niezwykle udanym próbnym sezonie na Mazurach klub uzyskał zgodę na zakup pierwszych jednostek pływających: dwóch nie nowych już jachtów typu „S2”. Klub szybko się rozwijał, a kolejnymi komandorami byli: Włodzimierz Brudz, Jerzy Musiał, Małgorzata Zalewicz i Jerzy Smyczek. Od roku 1969 klub nosi nazwę Klub Żeglarski ZNP PŁ, a od roku 1980 Klub Żeglarski Pracowników Politechniki Łódzkiej. Następnymi komandorami klubu byli: Leopold Rybski, Antoni Wojewoda, Jerzy Tomczyk,  Andrzej Wira, Adam Kobyłecki, Zdzisław Bartczak.

Aktualnie funkcję komandora klubu pełni Elżbieta Wasylkowska.  Główna działalność klubu jest skupiona na organizowaniu turystyki Żeglarskiej na Wielkich Jeziorach Mazurskich.

Corocznie klub prowadzi nieodpłatne szkolenia na stopnie Żeglarza dla pracowników uczelni i członków ich rodzin oraz obozy turystyczno – szkoleniowe dla dzieci. Liczba osób uprawiających turystykę Żeglarską zorganizowaną i indywidualną w ramach klubu wynosi obecnie 250 w roku. Oprócz działalności śródlądowej w okresie minionego trzydziestolecia zorganizowano kilkanaście rejsów bałtyckich. Wielu Żeglarzy z naszej uczelni brało udział w dalszych rejsach morskich, w tym również w wyprawach oceanicznych. Na przestrzeni lat w klubie wyrosła liczna kadra kwalifikowanych Żeglarzy, w tym kilkudziesięciu sterników śródlądowych i kapitanów Żeglugi bałtyckiej i wielkiej. Wśród członków klubu jest kilku instruktorów Polskiego Związku Żeglarskiego, a także działaczy z tytułem „Zasłużony dla Żeglarstwa Polskiego”. Klub posiada obecnie jeden jacht zatokowy oraz 11 jachtów śródlądowych na Wielkich Jeziorach Mazurskich z bazą Żeglarską w Rogantach koło Giżycka. Baza była dzierżawiona od Agencji Własności Rolnej, a obecnie jest własnością Politechniki.